Bułgaria

Złote Piaski

Złote Piaski w Bułgarii

Złote Piaski to jeden z najpopularniejszych kurortów w Bułgarii. Położony jest na Wybrzeżu Morza Czarnego, około siedemnastu kilometrów od Warny. Budowa kurortu rozpoczęła się w 1957 roku, szybko zdobył on uznanie wśród turystów. Dzisiaj bardzo chętnie odwiedzany jest przez Niemców, Anglików, Rosjan, Skandynawów, a także, oczywiście, Polaków.

Z pewnością warto przyjechać do Złotych Piasków na wczasy. To prawdziwa turystyczna enklawa. Znajduje się tu około stu hoteli, zarówno tych z najwyższej półki, jak i tańszych, luksusowe wille, kasyna. Tym, z czego przede wszystkim zasłynęły Złote Piaski, są przepiękne plaże. To idealne miejsce, by wypoczywać na leżaku albo zażywać kąpieli. Wieczorem można wybrać się na spacer do portowej przystani, albo bawić się w licznych barach i dyskotekach. Warto wybrać się do Złotych Piasków z dziećmi, z pewnością będą zadowolone pływając w ciepłym morzu, biegając po plaży, odwiedzając miejscowy aquapark albo jeżdżąc konno w pobliskiej bazie jeździectwa.

Jedynym minusem tego kurortu jest fakt, że nie ma w nim właściwie nic do zwiedzania. To, że niewiele jest tu do zobaczenia nie powinno być dla nas jednak problemem, gdyż w okolicy jest bardzo wiele miejsc, do których możemy się w tym celu wybrać. Przede wszystkim warto udać się do położonej nieopodal Warny. Wielu turystów widzi Warnę jedynie podczas przylotu i wylotu, jest to poważny błąd, gdyż to miasto jest pełne atrakcji naprawdę bardzo ciekawych do zwiedzenia. Warna przed wiekami była miastem garnizonowym Cesarstwa Osmańskiego, dzisiaj zachowała wiele pamiątek świadczących o tej wielkiej historii. Warto zobaczyć przede wszystkim Płanczad Nezawimost, główny plac Warny, na którym znajduje się reprezentacyjna fontanna oraz Katedra Zaśnięcia NMP, zbudowaną na wzór cerkwi w Petersburgu. Każdy Polak, będąc w Warnie, powinien zobaczyć również Mauzoleum Władysława Warneńczyka. To właśnie tutaj król ten zginął z rąk Turków w jednej z bitew.

Godne polecenia jest również odwiedzenie dwóch maleńkich miejscowości na wybrzeżu . Pierwszą z nich jest Ewksinograd, gdzie znajduje się zachwycający pałac wybudowany przez księcia Battenberga w XIX w. Drugą – Sweti Konstantin i Elena gdzie znajduje się tajemniczy obiekt zwany Kamiennym Lasem, na który składają się dziesiątki formacji skalnych, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Co ważne, Bułgaria jest dla Polaków bardzo atrakcyjna cenowo. Możemy się tu rozkoszować wspaniałymi wakacjami, płacąc za nie nieco mniej, niż wydalibyśmy w kurortach na Zachodzie Europy. Nie oznacza to oczywiście, że nie należy zachować rozsądku i uwagi przy płaceniu – tym bardziej, że lokalni sprzedawcy pamiątek i naciągacze potrafią być bardzo namolni.

Dodaj komentarz