Włochy

Sycylia

Wulkan Etna w Sycylii

Sycylia to popularna na wakacje wyspa na Morzu Śródziemnym, która razem z kilkoma innymi tworzy autonomiczny region we Włoszech. Niezliczone piękne plaże, słoneczna pogoda, oraz fantastyczny klimat pełnych zabytków miasteczek czyni Sycylię jednym z najbardziej uwielbianych przez turystów regionów na obszarze Włoch.

Sycylia – przyroda, zabytki, atrakcje

Powierzchnia 25 tys. km kwadratowych czyni Sycylię największą wyspą na Morzu Śródziemnym. Od półwyspu Apenińskiego oddziela ją cieśnina Meksykańska, a racji położenia panuje tutaj lekki, śródziemnomorski klimat. Temperatury od maja do końca października wynoszą powyżej 22 stopni Celsjusza. Wizytówką wyspy jest czynny wulkan Etna o wysokości 3329 m. n.p.m., a także znane na całym świecie słoneczne plaże o drobnym, czarnym wulkanicznym piasku Wysp Eolskich. Na jednej z nich, Isola dei Conigli, znajduje się rezerwat żółwi. Inne plaże, które zasługują na uwagę turystów to m.in. San Vito la Capo oraz Riserva Naturale dello Zingaro.

Sycylia to jednak nie tylko przyroda. Miłośnicy architektury, podczas pobytu na wyspie, powinni udać się do Palermo. Tylko tam przespacerują się ulicą Corso Vittorio Emanuele aż do Palazzo Reale. W tym miejscu znajdują się katakumby Kapucyna w których pochowano 8 tys. zmumifikowanych zakonników. Szczególną atrakcję katakumb stanowi mumia małej dziewczynki Rosalie. W Palermo warto zwiedzić także Ogród Botaniczny przy via Lincoln oraz odbyć spacer ulicą via Maqueda. Za Palermo znajduję się natomiast miejscowość Montreale, a w niej przepiękna katedra.

Inne miasta warte uwagi na Sycylii to: Taormina, Syrakuzy i Cefalu. Pierwsze miasto, uznane za kurort turystyczny, mieści się na szczycie wzgórza nad samym morzem. To w nim znajduje się starożytny teatr oraz zamek. Natomiast w Syrakuzach można zobaczyć ruiny świątyni boga Apollina na placu Katedralnym oraz odwiedzić stare miasto Syrakuz: Ortygię. Ostatnim miejscem wartym uwagi na Sycylii jest Cefalu u podnóża wulkanu Etny. Znajdują się tutaj katedra zbudowana w pierwszej połowie XII wieku oraz ruiny zamku Saracenów. Można je ujrzeć w południowej części miasta Garibaldi. Innym wartościowym zabytkiem w Cefalu jest forteca La Rocca skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto.

No i jeszcze Etna…

Podczas pobytu na wyspie warto także odbyć wyprawę na wulkan Etna. Wbrew pozorom wcale nie potrzeba przewodnika, czy dużej ilości pieniędzy aby wejść na jego szczyt. Wystarczy kilka euro, miejsce w schronisku pod wulkanem oraz ciepły polar na drogę. Wyjście na Etnę zajmuje około 3 h, zejście od 1,5 h do 2. Kursuje tu także kolejka górska w cenie 70 Euro. Sycylia jest więc miejscem bogatym zarówno pod względem przyrody, atrakcji, jak i architektury.

Dodaj komentarz