Hiszpania

Majorka

Ciekawe zabytki

Majorka to największa wyspa Balearów, należąca do Hiszpanii, uważana za jedną z najpiękniejszych w basenie Morza Śródziemnego. Tutejsza różnorodność krajobrazu może nas zachwycić – lazurowe morze spotyka się tu ze skalistymi górami, linia brzegowa tworzy rozmaite zatoczki, natomiast szczyty górskie sięgają ponad 1000 m n.p.m. Każdy, nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie tu coś dla siebie. Są tu zarówno luksusowe hotele, jak i dzikie plaże, na których możemy odpocząć od innych turystów, szlaki rowerowe ciągnące się praktycznie wszędzie, no i oczywiście ogrom miejsc do zwiedzania.

Będąc na Majorce, koniecznie trzeba zwiedzić stolicę wyspy, Palmę de Mallorca. Dużą przyjemność może sprawić sam spacer jej starymi, krętymi, wąskimi uliczkami, trzeba jednak uważać, żeby nie zgubić się w ich plątaninie. W Palmie warto zwiedzić przede wszystkim gotycką katedrę La Seu, która została zbudowana w miejscu, gdzie najpierw zburzono znajdujący się tam wcześniej meczet Maurów. Jest to jeden z najwyższych budynków w Europie zbudowanych w stylu neogotyckim. Jej nawa mierzy 44 metry. Na początku XX wieku katedra La Seu została przebudowana według projektu Antonio Gaudiego. Inną atrakcją turystyczną Palmy jest z pewnością Pałac Almudaina. Pierwotnie był on siedzibą władców mauretańskich, potem służył jako siedziba królów Majorki. Zobaczymy tu dobrze zachowane pozostałości po czasach arabskich – Łaźnie Arabskie. W mieście warto zwiedzić również zamek Bellver znajdujący się w jego zachodniej części na wzgórzu oraz Muzea – Katedralne i Majorkijskie usytuowane w patrycjuszowskiej rezydencji z XVI wieku.

Nas, Polaków na Majorce powinna również szczególnie zainteresować urokliwa miejscowość Valldemosa, gdzie nasz słynny kompozytor Fryderyk Chopin przebywał wraz ze swoją kochanką George Sand. Znajduje się ona około 20 kilometrów od Palmy. Miasteczko położone u stóp gór Sierra de Tramuntana zamieszkuje niespełna dwa tysiące mieszkańców, natomiast rocznie odwiedza je około 300 tys. turystów. W Valdemossie znajduje się słynny klasztor z końca XIV wieku. Pierwotnie był on pałacem króla Sancho I, jednak po śmierci władcy niemającego potomków pałac został przekazany kartuzom z Tarragony, którzy urządzili w nim klasztor. Fryderyk Chopin i George Sand mieszkali w klasztorze na przełomie lat 1838/1839. Obecnie w klasztorze można oglądać różne pamiątki po słynnej parze, między innymi pianino, na którym Chopin grał.

Majorka słynie również ze wspaniałych jaskini. Warto zwiedzić przede wszystkim Smocze Jaskinie w pobliżu Porto Cristo. Zwiedzający najpierw schodzą na głębokość 25 metrów, następnie spacerują pod ziemią, oglądając niesamowite krajobrazy tworzone przez stalaktyty i stalagmity, oraz niezwykłe podziemne jezioro.

Dodaj komentarz