Włochy

Kalabria

Włoska Kalabria

Kalabria to region administracyjny w południowych Włoszech, ze stolicą w Catanzaro. To region, który może zachwycić nas swoją przepiękną dziką przyrodą, lecz ze względu na słabą infrastrukturę turystyczną nie jest jednak aż tak bardzo popularny jako miejsce na letni wypoczynek.

Na terenie Kalabrii warto zobaczyć trzy parki narodowe w górach: Pollino, Sila i Aspromonte. Z pewnością będzie to wymarzone miejsce dla tych podróżników, którzy nie szukają luksusów, nie zrażają się drobnymi trudnościami, lecz pragną przede wszystkim odkrywać piękno przyrody i zachwycać zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. W Kalabrii niektóre miejscowości nadmorskie (takie jak na przykład Tropea) cieszą się pewną popularnością wśród turystów, jednak centrum regionu to dzika górska kraina, bardzo słabo zaludniona, gdzie hasają dzikie kozy. Znajdziemy tu tajemnicze miasteczka – widma, które opustoszały i sprawiają wrażenie, jakby czas się w nich zatrzymał.

W Kalabrii trudno jest się porozumieć w języku angielskim. Dominuje tu dialekt języka włoskiego nazywany calabrese. Słowa włoskie mieszają się tu z greckimi, arabskimi, łacińskimi, francuskimi, niemieckimi i hiszpańskimi. Wskazuje to na bardzo bogatą historię tych ziem, które do dzisiaj zamieszkują liczne mniejszości etniczne. Tworzy to fascynującą mieszankę tradycji i kultur, które pielęgnują rozmaite tradycje, mają własne lokalne stroje ludowe, mówią różnymi dialektami.

Kalabrię zdecydowanie warto zobaczyć, a najwygodniej w to miejsce można dojechać samochodem. Po regionie wygodnie jest się poruszać główną autostradą, Delle Calabrie A3. Bardzo przyjemnie podróżuje się po regionie również koleją. Ceny biletów są niskie, ponadto po drodze można podziwiać fantastyczne widoki. Szlak kolejowy w Kalabrii ciągnie się przy samym morzu. Jedną z największych atrakcji turystycznych regionu jest właśnie podróż zabytkową kolejką przez góry Sila – z miejscowości Camigliatello Silano do San Giovanni in Fiore.

Dodaj komentarz