Chorwacja

Dalmacja

Dalmacja na wakacje

Dalmacja to przepiękny region Chorwacji, pełen skarbów i niespodzianek. Niewątpliwie nadaje się na wspaniałe, niezapomniane wakacje. Znajduje się ona pod panowaniem klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza doskonałą pogodę. To historyczna kraina ulokowana na wschodnim wybrzeżu Adriatyku i rozciągająca się od wyspy Pag ulokowanej na północy, aż po Zatokę Katorską, która znajduje się na południu.

Dalmacja to niezwykły rejon, który oprócz części lądu obejmuje także 1000 przybrzeżnych wysp. Głównym miastem tego regionu jest Split z ogromem zabytków. Warto tu zwiedzić przede wszystkim Złotą Bramę, Perytal, Pałac Dioklecjana czy Katedrę Św. Dujama. To niezwykle klimatyczne miasto, które potrafi zachwycić.

Będąc w Dalmacji trzeba także koniecznie zobaczyć Riwierę Makarską oraz jej główne ośrodki czyli Brelę obfitującą w piękne, kamieniste plaże czy pełne atrakcji miasto Makarska. Miejscowość ta kusi nie tylko wybrzeżem, ale i bajkowymi górskimi szczytami Biokovo.

Niedaleko Splitu zaś czeka również taka perełka jak Solin. Metropolia ta posiada interesujące muzeum, akwedukt, który doprowadza wodę do Pałacu Dioklecjana oraz kilka innych niespodzianek. Równie ciekawy jest Trogir. To średniowieczne miasteczko jest wprost doskonałym zakątkiem na długie spacery, podczas których można podziwiać budynki pochodzące z XIV i XV wieku.

Dalmacja – kiedy najlepiej się wybrać?

Do Dalmacji najlepiej wybrać się od kwietnia do września. Słońce świeci wtedy najdłużej i można liczyć na wspaniałą pogodę, która będzie sprzyjać zarówno zwiedzaniu jak i leniuchowaniu na plaży. Region ten ceniony jest przede wszystkim za niezwykle piękne krajobrazy, warto więc dać sobie czas na to, by jak najwięcej zobaczyć, ciesząc się z każdej spędzonej tu chwili.

Dalmacja to jeden z najpiękniejszych zakątków Chorwacji, który kusi ilością atrakcji, zabytków i uroczych plaż. Można się tu zarówno zrelaksować, jak i zainspirować, co brzmi jak przepis na niezapomniane wakacje, niezależnie do tego, czy wybierzemy się na nie z całą rodziną, z przyjaciółmi czy ukochaną osobą. Dalmacja potrafi zaskoczyć, co sprawia, że nie sposób się tutaj nudzić.

Dodaj komentarz