Albania

Albania

Wczasy w Sarandzie

Wakacje w Albanii to idealna opcja dla osób ceniących sobie różnorodność, bogatą kulturę i historię oraz gościnność mieszkańców. Panuje tutaj łagodny, śródziemnomorski klimat, dzięki czemu lato jest gorące i suche a zimą można liczyć na umiarkowane temperatury z przewagą deszczu. Znajdziemy tutaj także najpiękniejsze plaże i kurorty albańskie.

Albania leży na Bałkanach i graniczy od północy z Czarnogóra, od północnego wchodu z Kosowem, od wschodu z Macedonią i z Grecją od południa i południowego wschodu. W kraju tym przeważa teren górzysty, gdzie góry zajmują aż 75% powierzchni całego kraju. Z kolei wybrzeże adriatyckie to głównie tereny nizinne z piaszczystymi plażami. Z kolei wybrzeże jońskie jest skaliste i wysokie oraz oblewane przez wody Cieśniny Otranto. Riwiera Albańska i Wybrzeże Jońskie to najważniejsze regiony na wypoczynek. Albania leży w strefie aktywnej sejsmicznie.

Durres to jedno z najstarszych miast i największy port w Albanii, od którego można zacząć zwiedzanie tego ciekawego kraju. Do dyspozycji turyści mają tutaj szerokie i piaszczyste plaże, góry i liczne zabytki rzymskie. Warto zwiedzić Amfiteatr Dyrrahu, zabytkową wenecką wieżę, Muzeum Archeologiczne z zabytkami kultury starożytnej, Meczet Faith czy też Bazylikę shen mehill arapaj.  W mieście Saranda u wybrzeży Morza Jońskiego znajdują się kamieniste i słoneczne plaże, bogata oferta hoteli, kawiarenek i restauracji. Pięknem kusi Niebieskie Oko oraz znajdujące się niedaleko starożytne miasto Butrint. Wlora jest miastem u styku morza Adriatyckiego i Jońskiego, gdzie dostępne są wybrzeża piaszczyste z płytką wodą lub kamieniste z wodą głęboką. Turyści zachwalają sobie spacery niezwykłą aleją palmową.

Przy granicy Albanii i Macedonii leży najstarsze jezioro europejskie, czyli Jezioro Ochrydzkie, gdzie na jego brzegach zachowały się majestatyczne zabytki historyczne. Warto odwiedzić klasztor św. Nauma, twierdzę cara Samuela czy też zabytkowe centrum miasta w Ochrydzie.

Warto również poznać stolicę Albanii. W Tiranie znajduje się m.in. Teatr Opery i Baletu, Meczet Ethem Beja, Wieża zegarowa, Narodowe Muzeum Historyczne czy Biblioteka Narodowa.

Dodaj komentarz