Turcja

Alanya

Czerwona wieża w Alanyi

Kurort wypoczynkowy Alanya co roku odwiedzany jest przez rzesze turystów spragnionych wypoczynku na egzotycznej Riwierze Tureckiej, wśród bajkowych widoków, na długich piaszczystych plażach. Krystalicznie czysta lazurowa woda Morza Śródziemnego, zapierające dech w piersiach jaskinie oraz wspaniałe zabytki, świadczące o niezwykle bogatej historii Turcji, przyciągają osoby żądne wrażeń.

Co warto zobaczyć w Alanyi? Bajkowa Alanya urzeka nie tylko rajskimi plażami o jasnym miękkim piasku, lecz także dużą ilością atrakcji. Spędzając urlop w tym tureckim kurorcie, warto zobaczyć zamek Kalesi, czyli seldżucką fortecę z XIII w., położoną malowniczo na cyplu, który z trzech stron oblewany jest przez wodę. W pobliżu twierdzy znajduje się charakterystyczna Czerwona Wieża, stanowiąca symbol miasta. Budowla została wzniesiona przez Alaeddina Keykubada w  1226 r. Nazwa zamku związana jest z czerwonym kolorem ścian, zbudowanych z cegieł. Dziś wewnątrz fortecy mieści się Muzeum Etnograficzne. Nieopodal wieży usytuowana jest natomiast zabytkowa stocznia seldżucka.

Będąc w tym tureckim kurorcie miłośnicy przyrody koniecznie powinni zaś zawitać do malowniczej, kuszącej grą świateł i kolorów jaskini Damlataş, w której wilgotność powietrza wynosi aż 95%. Grota posiada 15 m wysokości, a w jej wnętrzu podziwiać można niezwykłe stalagmity, stalaktyty i kolumny. Ze względu na dużą wilgotność jest to miejsce idealne dla osób cierpiących na astmę. Wejście do groty możliwe jest od strony słynnej Plaży Kleopatry. Na uwagę zasługuje także jaskinia Korsanlar, zwana inaczej Jaskinią Piracką, gdzie według okolicznych legend średniowieczni piraci znosili do groty swoje cenne skarby. Kolejną z zapierających dech w piersiach grot jest jaskinia Dim, oddalona 12 km od Alanyi, położona na zboczu góry Debel (1649 m n.p.m.). Grota liczy prawdopodobnie ok. miliona lat, a na jej dnie zlokalizowane jest małe urzekające jeziorko.

Bajkowa Alanya przyciąga słoneczną pogodą, egzotyką oraz malowniczymi plażami, wśród których największą popularnością cieszy się rozległa, przepiękna Plaża Kleopatry. Malownicze jaskinie, zamek Kalesi, Czerwona Wieża oraz stocznia seldżucka to największe atrakcje położonego na Riwierze Tureckiej kurortu. Wypoczynek w Alanyi pozwoli oderwać się od codzienności i przenieść w świat z innego wymiaru.

Dodaj komentarz